Licówki

Licówki kosmetyczne to cienkie nakładki wykonane z porcelany lub materiałów kompozytowych, które zakłada się na przednie (wargowe) powierzchnie zębów. Licówki pozwalają na znaczną zmianę wyglądu zębów, bez nadmiernej ingerencji w tkanki twarde. Wśród wskazań do stosowania licówek wymienia się: przebarwienia powierzchni, np. po leczeniu kanałowym czy tetracykilinie, wady rozwojowe tkanek miękkich, niekosmetyczne wypełnienia zębów przednich, diastemy i tremy (szpary między zębami), zmiana koloru bądź kształtu zęba.

Zastosowanie licówek umożliwia rozwiązanie wielu problemów estetycznych w sytuacjach, gdy struktura zęba jest zdrowa i twarda. Główną zaletą licówek jest minimalna ingerencja w tkankę zębową – w trakcie szlifowania usuwa się bardzo cienką (około 0,5 mm) warstwę szkliwa na powierzchni wargowej. Szlifowanie ma na celu stworzenie miejsca dla materiału z którego wykonana jest licówka. W innym przypadku ząb z licówką wydawałby się większy (mocniej wysunięty do przodu) w porównaniu z pozostałymi zębami.Licówki wykonuje się metodą bezpośrednią (z materiałów kompozytowych do wypełnień) lub pośrednią (z porcelany lub kompozytów laboratoryjnych).
Pierwsza metoda, bezpośrednia, polega na oszlifowaniu powierzchni wargowej, a następnie zastosowaniu systemu wiążącego i materiału kompozytowego w sposób ,w jaki zakłada się zwykłe wypełnienia. Podobnie jak przy wypełnieniach, efekt pracy jest widoczny natychmiast.
Przy drugiej metodzie, pośredniej, licówki wykonuje się w pracowni protetycznej. Po oszlifowaniu zęba lekarz pobiera wycisk, który przesyła do laboratorium. Opracowany ząb zabezpiecza się uzupełnieniem tymczasowym do kolejnej wizyty pacjenta. W laboratorium, na bazie wykonanego wycisku , technik wykonuje model gipsowy na którym wykonuje licówkę z kompozytu lub porcelany. Gotową licówkę przesyła się do gabinetu i, po usunięciu licówki tymczasowej, cementuje się przy użyciu cementów kompozytowych, np. NX3 lub Maxcem Elite.

Obydwa rodzaje licówek, kompozytowe i porcelanowe, mają podobne właściwości estetyczne, choć licówki kompozytowe wykonywane metodą pośrednią stają sią coraz bardziej popularne. Wynika to z ich zbliżonej do szkliwa ścieralności, która zmniejsza niebezpieczeństwo starcia zębów przeciwstawnych, a także z mniej agresywnej preparacji i możliwości naprawy bezpośrednio w jamie ustnej pacjenta.

← Powrót